Search

Хавајска спирулина: Свеж и здрав дар од длабочината на океанот

Хавајската спирулина, позната и како “суперхрана”, по својот квалитет и придобивки е на прво место во светот на здравата исхрана. Оваа мала, а неверојатно моќна алга произлегува од чистите води на Тихиот Океан, каде што условите за нејзиниот раст се идеални. Со својата висока концентрација на хранливи материи, хавајската спирулина станува предмет на интерес за многу здравствени ентузијасти и стручњаци во областа на исхраната. Спирулината е еден од најбогатите и најкомплетни извори на исхрана во светот. За оптимално да се заштитат скапоцените хранливи супстанци и складираната сончева енергија, Hawaiian Spirulina е спакувана во стакло. Поради тоа Спирулината ја задржува нејзината природна моќ и останува свежа подолго. Гаранција за оптимален квалитет и ефект!

Што е Хавајска спирулина?

Хавајската спирулина е вид на синозелена микроалга која расте во тропските води околу Хаваите. Таа е богата со протеини, витамини, минерали, антиоксиданти и други хранливи материи кои ја прават одлична дополнителна исхрана за поддршка на општото здравје и добросостојба.

Хранливи материи во Хавајската спирулина

Хавајската спирулина е позната по својата голема хранлива вредност. Во нејзиниот состав се вклучени:

Протеини: Спирулината е извор на висококвалитетни протеини, што ја прави одлична за исхрана на мускулите и општо здравје.

Железо: Богата со железо, оваа алга може да помогне во борбата против анемија и подобрување на циркулацијата на крвта.

Бета-каротен и Витамин А: Како претежно синозелен извор, спирулината е богата со бета-каротен, кој се претвора во витамин А во телото, поддржувајќи го здравјето на очите и кожата.

Витамини B-комплекс: Оваа алга е извор на различни витамини од B-комплексот, кои се неопходни за метаболизмот и општото здравје на нервниот систем.

Антиоксиданти: Спирулината содржи разни антиоксиданти кои штитат од слободни радикали и го подобруваат имунитетот.

Hawaiian Spirulina ги содржи сите есенцијални амино киселини, има 5 пати повеќе калциум од млекото, 23 пати повеќе железо од спањаќот, 25 пати повеќе бета-каротен од морковот и 4 пати повеќе протеин од тофу.

Hawaiian Spirulina ги помага природните процеси на прочистување, ја зголемува отпорноста и виталноста. Идеална за состојба на замор, оздравување, по напорно вежбање и подобро вршење на работата, спортот и учењето.

Придобивки од спирулината:

-Ви дава повеќе енергија

-Ја зголемува Вашата отпорност

-Ја подобрува изведбата во работата, спортот и учењето

-Ја зголемува Вашата издржливост

-Го забрзува опоравувањето по болест

-За здрава кожа, поцврста коса и појаки нокти

-За време на менструација и менопауза

-Додаток за време и по бременост

-Како природна помош при слабеење

Што може да очекувате?

Ако ја земате спирулината редовно, ќе забележите промена на нивото на енергијата по 1-3 недели. Резултатите се разликуваат од лице до лице и зависат од индивидуалната кондиција на консументот.  Во секој случај, ќе се чувствувате многу подобро, но треба да запаметите секогаш да јадете здраво, редовно да вежбате, да излегувате на свеж воздух и да спиете добро.

Заклучок

Хавајската спирулина е природна храна која нуди непроценливи предности за здравјето. Нејзината изобилна хранлива вредност и многубројните здравствени предности ја прават популарна како дополнителна исхрана или суплемент за оние кои сакаат да го подобрат своето општо здравје и благосотојба. Додавајќи го во вашата дневна исхрана, имате можност да ги искусите и вие придобивките на оваа моќна алга.

Најново

Последни колумни