Новиот електричен скутер на Honda изгледа како куфер кој може да се вози

Најновиот електричен скутер на Honda, наречен Motocompacto, изгледа како куфер кој може да го „јавате“. Motocampacto е дизајниран да биде преклоплив и лесен, што значи дека рачките и седиштето може да се сместат во главното тело на возилото во облик на куфер. Идејата е дека ова треба да го направи лесен за транспорт и лесен за складирање. Според Honda, би требало да може да достигне „максимална брзина од 25 километри на час и има опсег до 20 километри “.

Дополнително, Motocompacto може целосно да се наполни за само 3,5 часа. По цена од 995 долари, ќе биде достапен за купување оваа година.

Motocompacto е ажуриран, електричен изглед на дизајнот на Honda од почетокот на 80-тите, наречен Motocompo. Слично на електричниот модел, Motocompo беше исто така склоплив скутер, но повеќе личеше на чанта за мајстори во неговата склопена форма. Намерата беше да може да се вклопи во товарниот простор на автомобилот Honda City Kei, веројатно за да може да послужи како решение за последните километри, односно од паркинг во големите градови до канцеларија.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Иако Motocompacto треба да може да ги извршува истите работи како и оригиналниот модел, тој е доста помодерен. „Motocompacto е совршен за движење низ градските улици и кампусите на универзитетите. Дизајниран е имајќи ја предвид удобноста на возачот, со приспособливо седиште, простор за нозете, багаж, дигитален брзиномер, мерач на полнење и удобна рачка за носење“, се вели во соопштението на Honda. „Апликацијата за паметни телефони им овозможува на возачите да ги приспособат своите лични поставки како осветлувањето и режимите на возење “.

Неговите тркала и рамки се направени од термички обработен алуминиум и има LED предни и задни светла, странични рефлектори и „заварена челична јамка за заклучување што е компатибилна со повеќето брави за велосипеди“. Тежи околу 18 кг, односно колку еден куфер за патување.

Возилото е дел од поголемата цел на Honda да издаде повеќе електрични модели од својата флота до 2030 година и да продава само модели со електрични модели на возила до 2040 година. Motocompacto треба да се продава заедно со најновата постава на целосно електрични теренци на компанијата, рече Џејн Накагава, потпретседател на деловната единица за истражување и развој во American Honda Motor Co.

„Motocompacto ја поддржува нашата цел за јаглеродна неутралност со тоа што им помага на клиентите со транспорт со нула емисии од почеток до крај“.

Извор: Popular Science

Најново

Последни колумни