Search

Намирници со висока содржина на протеини што треба да ги јадете за појадок

Многу традиционални опции за појадок, како што се тост, житарки и колачи, се богати со јаглехидрати и малку протеини. Јадењето на овие намирници ни дава излив на енергија, но поради брзото консумирање на јаглехидрати, чувството на ситост не трае долго. Затоа во исхраната треба да се додаде храна богата со протеини, особено појадокот.

Грчки јогурт
Нутриционистката Шери Гав објаснува дека „вклучувањето на порција грчки јогурт во појадок е сигурен начин да го започнете денот со голема доза на заситувачки протеин“. Додава и дека пробиотиците во организмот ги внесуваме со јадење грчки јогурт, кои се важни за здравјето на дигестивниот систем.

„Пробиотиците поддржуваат здрава цревна микробиота, потенцијално го зајакнуваат имунитетот, го намалуваат системското воспаление и ризикот од хронични болести“, вели Гав, според Eating Well.

Јајца
Јајцата се најпопуларниот извор на протеини и содржат девет есенцијални амино киселини кои телото не може да ги произведе самостојно. Нутриционистот Лилиан Нвора истакнува дека „јајцата се разноврсен и релативно исплатлив начин да додадете повеќе протеини во вашиот појадок“. Оваа храна можете да ја подготвите на различни начини и да уживате во вкусните оброци.

Тофу
Тофуто можеби не е првата храна на која помислуваат повеќето луѓе кога мислат на појадок, но тоа е сестрана храна која лесно може да се вклучи во секој рецепт. Околу половина чаша тофу, или околу 126 грама, содржи 22 грама протеини и помалку од два грама заситени масти, пренесува Eating Well.

„Тофуто е опција со малку маснотии и многу протеини за да го започнете денот како алтернатива на традиционалните јајца и млечни производи“, објаснува нутриционистката Елиза Витакер. Покрај протеините, јадењето тофу му обезбедува на телото незаситени масти кои го поддржуваат здравјето на срцето и билни пробиотици за здравјето на цревата.

Лосос
Лососот е одличен извор на протеини и е богат со омега-3 масни киселини, витамин Д и други хранливи материи кои го поддржуваат целокупното здравје. Омега-3 може да го подобри здравјето на срцето со намалување на воспалението, намалување на холестеролот и правење на крвните садови поеластични, пренесува Eating Well.

Фото: pexels

Најново

Последни колумни