Search

Новиот Audi S3 започнува од 55.600 евра, еве што нуди

RENEWED моделот носи дополнително зголемување на моќноста, но и технологијата на бескомпромисниот RS3.

Само еден месец по благиот редизајн на моделот, од Audi потврдуваат дека ги усовршиле и спортските перформанси на S3. Моделот се уште се нуди во двете верзии на каросеријата, кои однадвор ќе ги препознаете само по деталите како што се новите адаптивни LED светла и малку изменетата маска за една рамка.

Во кабината промените вклучуваат нови отвори за вентилација, сменета рачка на менувачот и воведување ново амбиентално осветлување. За S3, додатоците како што се црн тапацир на покривот, педали од нерѓосувачки челик и детали во карбонската завршница стануваат вообичаени.

Важни промени, сепак, доаѓаат под лимот. Напред, тоа е 2.0 TFSI чија моќност е зголемена на 333 КС, а вртежниот момент на 420 Nm. Ова е значително зголемување (+23 КС/+20 Nm) што ќе се почувствува и при возење. Максималната е ограничена на 250 km/h, додека забрзувањето од 100 km/h трае 4,7 секунди.

Покрај моторот и неговата турбина, модификациите го вклучија и седумстепениот S tronic менувач. Најочигледно е скратувањето на одзивот при менување брзини под целосно оптоварување. Исто така, конверторот на вртежниот момент е земен од RS3.

Возачот има на располагање вкупно шест предефинирани режими на возење, вклучувајќи го и Dynamic plus во кој дистрибутерот на вртежниот момент и дава приоритет на задната оска, поточно надворешното тркало во кривина, со што се поттикнува тенденцијата за пренасочување.

Да ја споменеме и ревидираната спортска шасија, чиј резултат е попредвидлива траекторија и визуелното спуштање на возилото за 15 mm во однос на стандардниот A3. Помоќни се и сопирачките, со предни перфорирани дискови со дијаметар од 357 mm кои вклучуваат клешти со два клипа.

Audi S3 ќе пристигне во продажните салони овој квартал, со почетна цена од 55.600 евра во Германија.

Извор: Index.hr

Најново

Последни колумни