Search

Диететичари: Доколку сакате побрзо да ослабете, избегнувајте ги овие намирници

Во борбата за слабеење, исфрлањето на одредена преработена храна од нашата кујна може да биде клучен чекор. Не сите преработени храни се создаваат еднакви, но некои можат значително да ги попречат напорите за слабеење. Диететичарите издвоија неколку примери.

  1. Преработено месо
    Преработеното месо, како што се колбаси, виршли и филета, станаа популарни како погодна опција за во движење или брз оброк кога немате време. Сепак, овие производи често се богати со нездрави масти, натриум и конзерванси, кои придонесуваат за зголемување на телесната тежина.

„Колбасите, виршлите и другото преработено месо се богати со нездрави масти и адитиви кои можат да придонесат за зголемување на телесната тежина, вклучително и висцерални масти“, вели диететичарката Мери Сабат за SheFinds. Прекумерното консумирање на преработено месо може да доведе до зголемен внес на калории и да предизвика прејадување поради вкусот или практичното пакување.

  1. Бел леб
    И покрај неговата широка популарност, на белиот леб му недостасуваат основните хранливи материи и влакна кои се наоѓаат во цели зрна, што доведува до брзи скокови на нивото на шеќер во крвта. Овој брз пораст на шеќерот во крвта предизвикува ослободување на инсулин, кој со текот на времето може да придонесе за отпорност на инсулин.

Покрај тоа, белиот леб брзо се вари и остава чувство на глад набргу по консумирањето, што може да доведе до прејадување и зголемување на телесната тежина.

„На белиот леб му недостасуваат влакна и затоа брзо се вари. Тоа доведува до моментални скокови на гликоза и последователни падови, предизвикувајќи глад и прејадување“, објаснува диететичарот и нутриционист Крутика Нанавати.

  1. Засладен јогурт
    Засладениот јогурт, и покрај тоа што се смета за избор на исхрана, често содржи високи нивоа на додадени шеќери кои можат да доведат до скокови на нивото на шеќер во крвта и да придонесат за акумулација на маснотии на стомакот. Додека јогуртот сам по себе е добар извор на протеини и пробиотици, додавањето шеќер за подобрување на вкусот може да ги поткопа неговите здравствени придобивки.

„Деновиве ќе забележите дека комерцијалните јогурти се полни со шеќер и засладувачи со минимални протеини. Избегнувајте јогурти кои немаат протеини и ви даваат вишок шеќер“, заклучува диететичарката Џулиана Тамајо.

Најново

Последни колумни