Search

Потењето е сосема нормална и посакувана појава, но има ли решение?

Потењето е начин на кој телото ја регулира температурата. Кога ни е жешко, се потиме, бидејќи влагата што испарува всушност не лади. Значи, потењето е сосема нормална и посакувана појава. Сепак, никој не сака претерано да се поти, а тоа е честа појава во лето.

За среќа, постојат стратегии кои можат да ви помогнат да го намалите потењето во лето.

1 Нанесете антиперспирант пред спиење

Антиперспирантите делуваат така што ги блокираат каналите за пот, така што потта не може да стигне до површината на кожата. Значи, жлездите сепак лачат пот, но таа не стигнува до површината на кожата.

Дезодорансите не го спречуваат потењето, туку имаат за цел да го прикријат мирисот што го создаваат бактериите кога се потиме. Навечер истуширајте се, добро исушете го пределот на пазувите и нанесете антиперспирант.

2 Носете лесна облека за кожата да дише

Најдобар начин да го намалите потењето при изборот на облека е да носите облека од лесни материјали за кожата да дише. Посветлите бои, исто така, помагаат да го рефлектираат сонцето наместо да го апсорбираат, така што носењето бело може да ви помогне да бидете ладни и да ја намалите потта.

3 Избегнувајте одредена храна

Постојат неколку избори на храна што можеби би сакале да ги избегнете ако сте на деловен ручек или во друга ситуација каде што не би сакале да се потите. Дефинитивно избегнувајте зачинета храна. Нашите тела реагираат на зачинета храна на ист начин како и секоја друга топлина – тие се обидуваат да го изладат телото, што доведува до потење.

Ниту кофеинот не се препорачува бидејќи ги стимулира нашите надбубрежни жлезди и предизвикува потење на дланките, стапалата и пазувите. Исто така, имајте на ум дека помалите оброци исто така можат да ви помогнат да се разладите, бидејќи метаболичката топлина е потребна за разградување на храната.

Фото: pexels

Најново

Последни колумни