Search

Ако не сте сигурни што да јадете пред тренинг, пробајте една од овие пет опции

Конзумирањето храна пред тренинг е одличен начин да се осигурате дека имате доволно енергија за правилно да го изведувате тренингот. Јадењето одредени видови храна и видови оброци може да ви помогне да вежбате подолго или да имате енергија да вежбате со поголем интензитет. Доколку не сте сигурни која храна да ја изберете за консумирање пред тренинг, подолу истакнуваме неколку опции.

Какви оброци можете да јадете пред тренинг?
Постојат неколку можни опции што можете да ги јадете ако сакате да се осигурате дека имате уште повеќе енергија пред тренингот, некои од најпопуларните се бананите, овесната каша, овошните смути, јаткастите плодови и семките и грчкиот јогурт.

Бананите се одличен избор бидејќи се богати со јаглехидрати и калиум, лесно се вари и можат да ви ја дадат потребната енергија. Исто така, ова популарно овошје содржи природни шеќери кои се важни за одржлива енергија за време на вежбањето, пренесува Health Shots.

На списокот е и овесната каша која може да помогне за рамномерно ослободување на енергија за време на тренингот. Овесната каша содржи и влакна кои помагаат во одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта и помагаат за подолго чувство на ситост.

Можете да направите и вкусно овошно смути. Измешајте овошје како бобинки, манго или ананас со грчки јогурт или протеин од сурутка во прав, пишува Health Shots. Јадењето смути ќе му обезбеди на телото јаглехидрати, протеини и течности кои ќе го поддржат закрепнувањето на мускулите и ќе обезбедат енергија.

Една од поздравите опции што можете да ја консумирате, а која, како и бананите, не бара подготовка, се јаткастите плодови и семките. Мешавина од јаткасти плодови, семки и суво овошје обезбедува комбинација од здрави масти, протеини и јаглехидрати. Кога избирате која храна да ја јадете, изберете ја онаа без додаден шеќер или прекумерна сол.

Последната опција што можете да ја пробате е грчки јогурт. Високо со протеини и со малку масти, грчкиот јогурт обезбедува добра рамнотежа на хранливи материи, што го зголемува нивото на енергија. Можете да го јадете сам или во комбинација со која било друга наведена храна.

Фото: pexels

Најново

Последни колумни