Search

Што е Glamping?

Glamping, или гламурозно кампување, ги спојува луксузните хотелски удобности со убавината на живеењето на отворено. Тоа е хит за оние кои сакаат на отворено, но копнеат за удобност.

Glamping е местото каде што неверојатната природа се среќава со модерниот луксуз. Тоа е начин да ги доживеете нескротливите и целосно уникатни делови од светот – без да мора да жртвувате удобност на таа сметка

Начинот на кој патуваме се смени. Повеќе не сакаме генерички одмор кој одговара на сите. Сакаме да истражуваме според нашите услови и да се нурнеме во локалната култура и повеќе не сакаме само да бидеме сведоци на природата – сакаме да живееме во неа. Спој на гламур и кампување е можеби најточната дефиниција за глампинг.
Тоа е многу повеќе од убав шатор.


Движењето на глампирање расте и не покажува знаци на забавување. Низ целиот свет, ќе најдете неверојатни дестинации, од кои секоја нуди свои уникатни предности. Може да се разбудите на планински врв или да преноќите во шумската крошна во куќичка на дрво.

Во Македонија пример за глампинг се Grizzly igloos. Тоа се пет иглоа во кои се спие под ѕвездите и се ужива во погледот на езерото Козјак. Она што е уникатно и иновативно е што иглоата се осмислени, дизајнирани и изведени во земјава.

Србија
Србија е една од глампи дестинации лоцирана во југоисточна Европа, во регионот на Балканот. Србија е позната по својата гостопримливост, а посетителите можат да уживаат во традиционалната српска храна и пијалок, која вклучува јадења како што се Ќевапчиќи (месо на скара), Плескавица (хамбургери во српски стил) и ајвар (намаз од печена пиперка). Ракија, овошна ракија, е популарен пијалок во Србија.

Glamping, форма на кампување што ги комбинира удобностите на хотелот со убавината на природата, стана сè попопуларен во Србија во последниве години. Србија е земја со разновидни и прекрасни природни пејзажи, која им нуди на посетителите широк спектар на активности на отворено и прекрасни пејзажи.


Словенија
Словенија, првата земја прогласена за зелена дестинација, е во првите редови на овој тренд.
Словенија нуди најразлични места за блескање совршени за семејства и парови, од пријатни кабини и домови до шик луксузни шатори.
Најпопуларни одморалишта во Блед и околните области

Шумско кампување на езерото Блед, Блед
Блед, со својата убавина како од бајките, секогаш не остава да сакаме повеќе, без разлика колку пати сме го виделе. Кампување на езерото Блед Словенија, покрај редовните капацитети за камп, нуди затскриено и удобно одморалиште.


Вилите Gozdne Vile/Forest се соодветни камперски колиби на езерото Блед за парови со поглед на најпознатото езеро во Словенија. Шумските самовили се направени од органско, необработено дрво од ариш, изолирани, загреани и придружени со бесплатна топла када.
Словенија е членка на Европската унија и има развиена економија со високи приходи. Оваа глампи дестинација се смета за една од најеколошките земји во светот, со над 60% од нејзината земја покриена со шума.
Севкупно, Словенија е убава и гостопримлива земја која нуди уникатен спој на природна убавина, културно богатство и модерен развој.
Земјата има богата кулинарска традиција, со јадења со состојки како што се масло од семки од тиква, тартуфи и дивеч. Производството на вино е исто така важна индустрија во Словенија, со лозја лоцирани низ целата земја.
Словенија е исто така позната по своите можности за рекреација на отворено, вклучувајќи пешачење, скијање, велосипедизам и рафтинг во бела вода, што ја прави совршена дестинација за гламурирање.


Хрватска
Хрватска е позната по своите прекрасни национални паркови, кои се дом на прекрасен водопад и разновидни диви животни. Споменатите дестинации, исто така, имаат над 1.000 острови долж неговото крајбрежје, нудејќи им на посетителите голем број можности за пловење, пливање и скокање на островот
Хрватска има богата кулинарска традиција, со јадења со морска храна, маслиново масло и локални сирења и вина. Земјата има и просперитетна винска индустрија, со лозја лоцирани низ целата земја.
Хрватска е одлична дестинација за глампинг, нудејќи различни луксузни опции за кампување низ целата земја.

Зошто Хрватска е одлична за гламирање?

Извонредното јадранско крајбрежје на Хрватска, со сончеви плажи, длабоко сини води и историски стари градови со полирани камења и покриви од теракота е она што го прави совршен за посета. Во Хрватска можете да ја вкусите највкусната комбинација на медитеранска и балканска храна, да пливате во кристалното јадранско море и да уживате во некои од најневеројатните природни пејзажи во Европа.

Кога е најдобро време за посета на Хрватска?

Хрватска е позната по своето Јадранско море и повеќе од 1000 острови, така што нема да згрешите ако одлучите да одите на гламурирање или кампување на море како летен одмор. Сепак, пролетта и есента се исто така совршени за гламирање, особено во Далмација и регионот Истра, каде што мора да ја пробате истарската гурманска понуда како бели тартуфи, сирење и пршута.

Каде се најдобрите одморалишта во Хрватска?

Тешко е да се избере од сите добри региони за да се погледне во Хрватска. Толку многу острови како Крк, Брач ​​и Лошињ, или крајбрежни градови како Ровињ, Пореч и Сплит. Но, има и одлични дестинации во Истарските ридови со морски панорами и автентична природа и локална кујна.

Иако Јадранското Море е првата дестинација што ни паѓа на ум кога зборуваме за Хрватска, езерата и планините во оваа земја нудат вистински скриени скапоцени камења кога станува збор за лежерните одморалишта.


Црна Гора
Црна Гора е позната по својата неверојатна и дива природна убавина, со своите нерамни планини, длабоки кањони и прекрасни плажи долж брегот на Јадранот.
Локацијата на земјата на Јадранското Море обезбедува богатство од морска храна, додека нејзините планински региони нудат дивеч и друго месо. „Његуски пршут“ е најпознатото мезе кое се служи како дел од послужавник со сирење.


Севкупно, Црна Гора е земја со разновидни и прекрасни природни пејзажи, нудејќи им на посетителите широк спектар на активности на отворено и прекрасни пејзажи. Без разлика дали барате планинарење, пливање или едноставно уживање во одличното отворено, Црна Гора има што да понуди.
Гламирањето во Црна Гора би било неверојатна авантура!

Босна и Херцеговина
Босна и Херцеговина е земја со богато природно наследство, која нуди различни пејзажи кои вклучуваат планини, реки, шуми и езера. Со своите прекрасни природни пејсажи и разновидни активности на отворено, тој е одлична дестинација за љубителите на природата и за оние кои бараат авантура.

Glamping Багрем се наоѓа во градот Јабланица и нуди секаков тип на поволности, од вифи, бар и најразличен избор на спортови и велосипедизам.


Босна и Херцеговина има богата кулинарска традиција, под влијание на различното културно и историско наследство на земјата.
Еве неколку традиционални босански јадења кои се популарни и денес: „Босански лонац“, „Бегова чорба“, „Клепе“, „Соган Долма“ итн. Босна и Херцеговина исто така има богата култура на печење, со многу традиционални парчиња леб. , колачи и колачи што треба да ги пробате.
Тоа е прекрасна земја со многу природни атракции и активности на отворено што ја прават одлична дестинација за глампи. Еве неколку популарни активности што треба да ги испробате за време на вашето патување со глампи: планинарење, рафтинг, кајак, скијање, планински велосипедизам, коњи, качување по карпи и риболов.

Повеќето сместувачки места вклучуваат кревети, електрична енергија, бањи со тушеви, кафемат, па дури и комплетно опремени кујни. Иако е исто така можно да се подготви оброк на оган за време на глампинг, сметајте на фактот дека ќе има ресторан кој ќе служи интернационална кујна недалеку од вас.


Глампинг е движење кое расте сè повеќе и не покажува знаци на опаѓање.
На прво место, глампинг е активност која ја штити животната средина. За разлика од градежништвото, дури и помалите хотели, кои трошат многу енергија за време на изградбата, „гламппинг“ нуди сместување кое во голема мера се потпира на елементи од природата. Композитни тоалети, соларни панели и самоодржливи градини се само некои од примерите. Во некои случаи, овие објекти се направени од рециклирани материјали, но со оглед на нивниот дизајн и удобност, никогаш не би претпоставиле.
Глампинг обезбедува максимална авантура. Пешачење, возење велосипед, рафтинг, кајакарство, гледање животни, дегустација на вино, се само некои од активностите кои ви се достапни. Постојат различни варијанти во кои ве чекаат прекрасни пејзажи ширум светот, а глампувањето ве носи директно таму.


Глампинг шаторите се најстариот тип на сместување за вакви патувања. Станува збор за сафари шатори исто толку пространи како хотелски соби, понекогаш дури и поголеми, со кревети, ноќни ормари, фиоки и многу други содржини како што се електрична енергија и безжичен интернет.
Еден од најстарите типови на глампин сместување се геодетските куполи, кои биле патентирани во 1954 година од страна на американскиот архитект Бакминстер Фулер. Структурата ги прави многу стабилни, овозможувајќи максимален простор на најмала површина. Тие се исклучително погодни за одмор на места каде дуваат силни ветрови, како што е чилеанската Патагонија.
Исто така, во глампинг културата на сместување, исто така, вклучува: куќи од дрва, приколки – најчестиот вид на сместување во Шкотска, па дури и шатори.

Најново

Последни колумни