Search

Дали сте знаеле дека цезар салатата е измислена пред 100 години?

На 4 јули 1924 година, италијанскиот имигрант Цезар Кардини ја создаде Цезар салатата – една од најомилените салати во светот во неговиот ресторан, Caesar’s Place, во Тихуана, Мексико.

Кардини се соочуваше со предизвикот да ги нахрани Калифорнијците кои ја преминаа границата за да ја избегнат забраната, периодот помеѓу 1920 и 1933 година кога производството и продажбата на алкохол беа забранети во Соединетите држави.

Во средината на трпезаријата, Кардини фрлаше цели листови од Ромеин со состојки што ги имаше при рака, вклучувајќи масло со вкус на лук, сос од Вустершир, лимони, јајца и сирење пармезан. Тихуана планира да ја одбележи годишнината овој месец со тридневен фестивал на храна и вино и со откривање на статуата на Кардини.

Фото:АП

Caesar’s, елегантен ресторан отворен од Кардини во Тихуана неколку години по раѓањето на салатата, сè уште прави до 300 Цезар салати секој ден. За разлика од некои други ставки од менито од почетокот на 20 век, салатата Цезар останува трајна омилена храна.

Околу 35 отсто од американските ресторани имаат Цезар салата на нивните менија. Речиси 43 милиони шишиња прелив за салата Цезар, или во вредност од 150 милиони американски долари, се продадени во САД во текот на изминатата година. “Тоа нè задоволува на многу хедонистички начини, додека сè уште можеме да се чувствуваме доблесни. На крајот на краиштата, тоа е салата,” вели Бет Форест, професорка по Либерални уметности и студии за применета храна на Кулинарскиот институт во Америка.

Форест вели дека беа потребни неколку години за салатата Цезар да влезе во мејнстримот. Во текот на 1960-тите и 1970-тите, салатата Цезар често се подготвувала покрај масата, додавајќи момент на спектакл и софистицираност.

Фото: АП

Тајната  на салатата лежи во комбинацијата на крцкава и кремаста текстура. Жолчките од јајце и сирењето пармезан се исто така богати со глутаматни киселини, кои и даваат на салатата богат, солен вкус познат како умами.

Многуте варијации на Цезар салатата исто така придонесоа за нејзината долговечност. Готвачите може да додадат пилешко, сланина или лосос, да измешаат кељ или бриселско зелје и да го направат преливот од мишо паста или тофу. Кардини, сепак, не бил склон да го менува својот рецепт. Во интервју од 1987 година за хавајскиот дневен весник Хонолулу Стар-Билтен, неговата ќерка Роза Кардини рече дека нејзиниот татко бил многу прецизен во подготовката на неговата креација.

Тој ги користел само нежните, внатрешни листови од зелената салата Ромејн и ги оставал цели, со намера гостите да ги земат со прстите. Јајцата ги варел една минута пред да ги додаде и не користел аншоа.

Фото: АП

Постои одредена дебата за потеклото на салатата. Некои тврдат дека рецептот всушност доаѓа од мајката на Ливио Сантини, еден од готвачите на Кардини и од колега, италијански имигрант. Други велат дека братот на Кардини, Алекс, бил основоположник на салатата, која ја направил со лимес и паста од аншоа. Верзијата на Алекс била наречена „Авијатичарска салата“ затоа што тој наводно им ја послужил на воздухопловците од базата во Сан Диего, Калифорнија.

Бизнисот во Тихуана опаднал по завршувањето на прохибицијата, па Цезар Кардини го преселил своето семејство во Лос Анџелес во 1935 година. Роза Кардини ја презела семејната компанија во 1956 година по смртта на нејзиниот татко, а на крајот додала уште 17 преливи. T. Марзети, производител на преливи и напивки, ја купил Cardini Foods во 1996 година и сè уште ги продава преливите на брендот Цезар Кардини.

Најново

Последни колумни