Search

Илон Маск против новиот оперативен систем на Apple IOS-18

Apple, кој се проширува во вештачка интелигенција, објави партнерство со производителот на ChatGPT во понеделникот
Фото: www.livetradingnews.com

Илон Маск предупреди дека ќе ги забрани уредите на Apple во неговите компании доколку производителот на iPhone го интегрира софтверот за вештачка интелигенција на OpenAI на ниво на оперативен систем, нарекувајќи го тоа безбедносно нарушување.

Неговите забелешки дојдоа откако Apple во понеделникот објави долгоочекувано партнерство со OpenAI, компанијата која стои зад генеративната алатка за вештачка интелигенција ChatGPT.

ChatGPT, кој ќе биде интегриран со Siri, ќе биде достапен бесплатно и во iOS 18 и macOS Sequoia – следната верзија на десктоп оперативниот систем – оваа година, соопшти Apple на својата годишна конференција за развивачи.

„Ако Apple интегрира OpenAI на ниво на Оперативен Систем, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети во моите компании. Тоа е неприфатливо нарушување на безбедноста“, рече г-дин Маск на X, платформата за социјални медиуми што ја поседува.

Бизнисменот, кој е и главен извршен директор на производителот на електрични возила Tesla и SpaceX, рече дека посетителите „ќе мора да ги предадат своите уреди на Apple на вратата, каде што ќе бидат складирани подалеку од дофат додека вработените се на работа“.

Apple во понеделникот, исто така, го објави лансирањето на својата генеративна вештачка интелигенција позната како Apple Intelligence, која наскоро ќе биде претставена низ неговиот екосистем.

Компанијата нагласи дека податоците на корисниците ќе бидат безбедни и дека нејзината вештачка интелигенција е изградена „со приватност од темел“.

„Сето ова оди подалеку од вештачката интелигенција. Тоа е лична интелигенција и тоа е следниот голем чекор за Apple“, рече извршниот директор Тим Кук на конференцијата.

Сепак, г-дин Маск ја доведе во прашање способноста на Apple да гарантира дека OpenAI ќе ја заштити приватноста на корисниците.

„Apple нема поим што всушност се случува откако ќе ги предадат вашите податоци на OpenAI. Те продаваат по реката“, напиша тој на X.

Г-дин Маск, кој беше коосновач на OpenAI во 2015 година, имаше несогласување со стартапот.

Тој, исто така, ги тужеше OpenAI и нејзиниот главен извршен директор Сем Алтман во февруари, тврдејќи дека ја напуштила својата првична непрофитна мисија и ја нарече компанијата „лага“

Во меѓувреме, OpenAI, кој е поддржан од Мајкрософт со инвестиции од околу 13 милијарди долари, рече дека г-дин Маск само се кае што не бил дел од успехот на компанијата.

Г-дин Маск лансираше свој старт-ап со вештачка интелигенција, xAI, во јули минатата година, поради зголемената побарувачка за генеративна вештачка интелигенција за да се натпреварува со OpenAI.

Ја објави својата генеративна платформа за вештачка интелигенција Grok-1 во ноември, проследена со подобрената Grok-1.5 во март.

Грок е позициониран од компанијата како „разговорна вештачка интелигенција за разбирање на универзумот“ – усогласена со агендата на г-дин Маск кога тој во јули минатата година објави дека xAI е наменета „да ја разбере реалноста“ и „вистинската природа на универзумот“.

Во времето на лансирањето на Grok-1, г-дин Маск исто така рече дека xAI ќе го направи Грок со отворен код, со што ќе се удвои неговата офанзива против OpenAI.

Извор:„thenationalnews.com

Најново

Последни колумни