Search

15ти мај во музичката историја за Блур, Боб Дилан, Џони Кеш и Ролинг Стоунс

Првиот албум на „Blur“ достигнал бр.1 во Велика Британија со бритпоп класици како „Parklife“, „Girls & Boys“, „End of a Century“, третиот студиски албум на бендот го одбележа нивниот комерцијален пробив, останувајќи на топ листите во Велика Британија 90 недели. Од друга страна, Parklife му помогна на бендот да најде нова публика низ Европа (каде што се најде во Топ десет), како и во САД.

Во 1965 година, Боб Дилан го постигна својот прв Топ 40 хит во САД со „Subterranean Homesick Blues“. Песната, која служеше како главен сингл од неговиот петти студиски албум, „Bringing It All Back Home“, се искачи на 39-то место на Billboard Hot 100 и се најде во топ 10 во Велика Британија. На Џон Ленон, наводно, мелодијата му била толку волшебна што не бил сигурен како би можел да напише песна што би можела да се натпреварува со неа.

Во 1976 година, Ролинг Стоунс се најде на врвот на Билборд 200 со „Black And Blue“, нивниот прв студиски албум со гитаристот Рони Вуд. Иако Вуд претходно придонесе за хитот на Стоунс од 1974 година, „It’s Only Rock ‘n Roll (But I Like It),“ тој беше само член на бендот на турнеја до 1976 година. Второто самопродуцирано ЛП на Стоунс, Black And Блу ги спои традиционалните рок и блуз стајлинзи на бендот со реге и фанк влијанија.

Во 2008 година, Нил Дајмонд се најде на врвот на Билборд 200 за прв пат во својата кариера со неговиот 27 студиски албум, „Home Before Dark“. Постигнувањето го направи 67-годишниот најстариот изведувач во историјата на топ листите кој го достигнал број 1, рекорд што претходно го држеше Боб Дилан.

Во 2003 година, пејачката, текстописецот и актерката Џун Картер Кеш почина во Нешвил на 73-годишна возраст. Петкратниот добитник на Греми беше член на легендарното семејство Картер и втората сопруга на Џони Кеш, со која често соработуваше. Меѓу нејзините најзначајни дела беше „Огнен прстен“, кој ќе стане стандард на земјата и хит од 1963 година за нејзиниот сопруг.

Во 1968 година, Џорџ Харисон и Ринго Стар присуствуваа на светската премиера на „Wonderwall“ на Канскиот филмски фестивал. Режисерското деби на Џо Масот имаше саундтрак компониран од Харисон, додека филмот подоцна го инспирираше насловот на хит-синглот на Oasis од 1995 година.

РОДЕНИ НА 15 МАЈ:
1918: Еди Арнолд
1932: Баба Оје
1948: Брајан Ино (Рокси мјузик)
1953: Мајк Олдфилд
1959: Ендрју Елдрич (Сестри на милоста)
1970: Принц Би (ПМ Зора)

Извор:„https://www.thisdayinmusic.com/on-this-day-in-music-may-15/

Најново

Последни колумни