Search

10 спортистки кои ја обликуваа олимписката историја

Пред самиот почеток на Летните Олимписки Игри 2024, да се потсетиме на десетте жени, олимпијки кои, секоја на свој начин, ја обликуваа олимписката историја и го променија светот за себе и за жените воопшто. Борејќи се со стереотипите, предзивиците и зацртаните општествени и спортски норми, овие одлучни, упорни, талентирани и храбри жени во многу нешта ја сменија историјата на спортот. Секоја од нив доаѓа од различни светови и епохи, секоја со свое потекло, соништа, силни и слаби страни, но во еден историски момент сите тие се издвоија од толпата, револуционизирајќи го спортот со мали или големи гестови. Нивните имиња се Надја, Федерика, Симон, Алис, Шарлот, Ондина, Фло-Џо, Ники, Аби, Момиџи. Тие се едни од жените кои се запишаа во историјата на Олимпијадата.

Шарлот Купер – Летни олимписки игри 1900 година во Париз

Фото: Wikipedia

Првите официјални модерни олимписки игри датираат од 1870 година, но Пјер де Кубертен, основоположникот на современите Олимписки игри, ги сметаше истите за еден вид прослава на мажественоста и затоа беа резервирани исклучително за машки спортисти. Требаше да поминат 30 години пред да бидат примени жените. Од вкупно 997 спортисти, 22 жени се натпреваруваа во пет спортови: тенис, едрење, крокет, јавање и голф. Меѓу нив, беше англиската тенисерка Шарлот Купер, која во финалето ја победи Американката Мерион Џонс (6-1, 6-4) и влезе во историјата како прва жена која освоила златен медал на Олимписките игри. Со победата во Париз на 11 јули 1900 година, таа стана првата олимписка шампионка во тенис, како и првата индивидуална олимписка шампионка.

Ондина Вала – Летни олимписки игри 1936 година во Берлин

Фото: Wikipedia

Требисонда „Ондина“ Вала била шампионка на патеката со пречки. За прв пат во 1932 година била поканета да се натпреварува на Игрите во Лос Анџелес, но не отишла поради противењето на црквата која го сметаше спортот несоодветен за жените и поради фашистичкиот режим, кој беше поврзан со имиџот на жената-мајка испратена во домот. Интервјуирана години подоцна, таа ќе се сети: „Требаше да учествувам на претходната Олимпијада, онаа во Лос Анџелес во 1932 година. Но, ќе бев единствената жена во тимот и на патеката и затоа ми рекоа дека ќе создадам проблеми на брод полн со мажи. Реалноста беше дека Ватикан беше одлучно против женскиот спорт“. Нејзината шанса дојде со Олимпијадата во Берлин во 1936 година, каде што Ондина го освои првото место и светскиот рекорд во трката на 80 метри со пречки. Вала беше првата Италијанка која освоила златен медал во историјата на Олимписките игри. Победата на Вала беше важна за фашистичкиот режим и непријателството на многу водачи за учеството на жените во атлетските натпревари почнаа да се намалуваат. Победата на италијанскиот спортист, Мусолини ја искористи за пропаганда, како демонстрација на силата на италијанската трка

Алис Коучмен – Летни олимписки игри 1946 во Лондон

Фото: International Olympic Comity

Алис Коучман беше првата Афроамериканка која го освои златниот медал. Во врнежливо лондонско попладне, пред 83.000 луѓе, спортистката направи совршен скок и ја прескокна пречката од 1,68 метри, поставувајќи го олимпискиот рекорд во скок во височина (8 години непобедлив). Откако се врати во Џорџија, таа беше прославена со долга поворка од Атланта до Олбени, нејзиниот роден град. Но, тоа беа години на расна сегрегација, а наскоро ентузијазмот беше заменет со најслепата и конзервативна Америка. За време на прославата на нејзиниот олимписки успех, градоначалникот одби да се ракува или да и дозволи да зборува, а Алис дури беше принудена да излезе од споредната врата на крајот на церемонијата во нејзина чест. Коучмен сепак стана славна личност во САД. Во 1952 година таа стана првата Афроамериканка која одобри меѓународен производ кога беше потпишан како портпарол од страна на компанијата Кока-Кола, која ја истакна истакнато на билбордите заедно со олимпискиот победник од 1936 година Џеси Овенс. Во нејзиниот роден град, Авенија Алис и основното училиште Коучмен беа именувани во нејзина чест.

Надија Команечи – Летни олимписки игри 1976 година во Монтреал

Фото: Wikipedia

Пред Надја Команечи, совршенството на Олимпијадата не постоело. Изведбата на паралелните шипки на младата романска гимнастичарка беше толку беспрекорна и неверојатна што за прв пат во историјата судиите доделија 10 на спортист. Ова беше толку неочекувано и невидено што на семафорот, кој не беше калибриран за бројки повисоки од „9,99“, постигна „1,00“. На крајот на Олимпијадата во Монтреал, Надија, која тогаш имаше само 14 години, донесе пет медали: три злата, сребрена и бронза. Таа е петкратна освојувачка на златни олимписки медали, сите во поединечни дисциплини. Во 1976 година, на 14-годишна возраст, Команечи беше првата гимнастичарка на која и беше доделена совршена оценка од 10,00. На Летните олимписки игри 1976 во Монтреал, таа доби уште шест совршени 10-ки за настани на пат кон освојување на три златни медали. На Летните олимписки игри 1980 во Москва, таа освои уште два златни медали и постигна уште две совршени 10-ки. Во текот на нејзината кариера, таа освои девет олимписки медали и четири медали од Светското првенство во уметничка гимнастика.

Една од најпознатите гимнастичари во светот, Команечи беше пофалена за нејзината уметност и грациозност, што и донесе невидена глобална популарност на спортот во средината на 1970-тите. Наречена „најконската гимнастичарка на 20 век“ од Ел Паис, Команечи беше прогласена за една од спортистите на 20 век од Светската спортска академија Лауреус. Команечи живее во САД од 1989 година, кога пребегна од тогашна комунистичка Романија, пред нејзината револуција во декември истата година.

Флоренс Грифит Џојнер – Летни олимписки игри 1988 во Сеул

Фото: Wikipedia

На 16 јули 1988 година, во Индијанаполис, за време на квалификациите за Олимписките игри во Сеул, Флоренс Грифит Џојнер истрча 100 метри за 10 секунди и 49 стотинки, соборувајќи го претходниот светски рекорд на Евелин. А. од 10 секунди и 76 стотинки. На Олимпијадата која следеше, спортистката се натпреваруваше во четири дисциплини и освои медал во секоја од нив: злато во штафетата 100, 200, 4×100 и сребро во 4×400. Нејзините резултати беа толку импресивни што Многумина инсинуираа дека користела допинг супстанци. Сомнежите се појавија кога реши да се повлече од спортот, веднаш по таа фантастична 1988 година, годината во која за сите стана „најбрзата жена на светот“, туку и најстилската. Нејзините облеки се легендарни и ги инспирираа и Бијонсе и Серена Вилијамс: тесни, шарени и асиметрични комбинезони, кои оставаат непокриена една нога и, пред сè, многу долги лакирани и уметнички украсени нокти. Таа остана фигура на поп културата преку договори за одобрување, глума и дизајнирање. Почина во сон за време на епилептичен напад предизвикан од вроден дефект во 1998 година на 38-годишна возраст.

Федерика Пелегрини – Летни олимписки игри 2008 во Пекинг

Фото: Wikipedia

Федерика Пелегрини е меѓу најдобрите и најдолговечните пливачки во светот. Во 2008 година, на нејзиното второ учество на Олимпијадата, таа победи на 200 метри слободно со време од 1’55″45, поставувајќи нов светски рекорд и ѝ го додели на Италија првиот олимписки златен медал во пливање за жени. Повеќе од десет години подоцна, во Токио 2020 година, таа се квалификуваше за финалето во својата категорија, постигнувајќи уште еден историски рекорд што никогаш не го постигнала ниту една пливачка: петтото олимписко финале во истата дисциплина. Пелегрини е единствениот пливач – машки или женски – кој има освоено осум медали по ред во истата дисциплина (200 метри слободно) на Светското првенство. Таа е и првата олимписка шампионка во пливање од Италија и единствената италијанска пливачка која поставила светски рекорди во повеќе од една дисциплина. На Летните олимписки игри 2020 година, таа стана првата пливачка која се квалификувала за пет последователни олимписки финалиња во иста специјалност (200 метри слободно). Членка е на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК). Пелегрини се повлече од активното натпреварување во 2021 година. Таа го доби прекарот „Ла Дивина“ („Божествената“) од италијанските спортски новинари

Ники Хамблин и Аби Д’Агостино – Летни олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро

За време на една од трките на 5000 метри, групата тркачи нагло закочи и Новозеланѓанката Ники Хамблин заврши на земја во болка, ненамерно турната од Опатија Д’ Агостино, која не водејќи сметка за лошиот пресврт, застана и и помогна на колешката да стане. Тие ја продолжуваат трката заедно, куцајаќи и поддржувајќи се до целта. Пред тој момент двете жени не се ни познаваа, но до крајот заедно ја минаа целта и со долга прегратка ја затворија трката. Таа слика од 2016 година стана симбол на сестринството и фер-плејот. На двете жени кои си помогнаа една на друга да ја завршат трката и им беше дозволено да се натпреваруваат во финалето. Бидејќи Д’Агостино претрпе скинати предни вкрстени лигаменти и менискус, таа не можеше да учествува понатаму. Повредите на Хамблин беа помалку сериозни и таа можеше да се натпреварува во финалето, но заврши на последното место. И двете спортистки беа пофалени за нивниот спортски дух и „олимпискиот дух“, и им беше доделена наградата за фер плеј Рио 2016 од Меѓународниот комитет за фер плеј.

Фу Јуанхуи- Летни олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро

Фото: Wikipedia

За време на Олимпијадата во Рио, Фу Јуанхуи двапати ја освои јавноста. Првата беше кога во вирално интервју ја покажа нејзината изненадена реакција на освојувањето на бронзениот медал на 100 метри грбно, добивајќи ја ознаката за „најслатка спортистка на Олимпијадата во Рио“. Вториот беше по нејзиниот лош настап во финалето во мешана штафета 4×100. Интервјуирана по трката, кинеската пливачка рече дека не е во добра форма и дека не може да постигне добар резултат делумно поради менструацијата. Едноставен и директен одговор кој звучеше револуционерно бидејќи во Кина менструалниот циклус е сè уште големо табу.

Симоне Билс – Летни олимписки игри 2021 година во Токио

Фото: Wikipedia

Симон Билс влезе во историјата како најодликувана гимнастичарка досега. По освојувањето на златниот медал во Рио де Жанеиро во 2016 година во конкуренцијата „all around“ (т.е. на сите четири специјалитети: греда, паралелни шипки, свод и под), сите очекуваа да дојдат нови медали од Токио 2020. Но не беше така. Билс реши да се повлече од натпреварувањето не поради физичка повреда, туку психички проблеми. Билс тогаш излави: „Мораме да се фокусираме на себе, бидејќи на крајот на денот и ние сме луѓе. Мораме да го заштитиме нашиот ум и нашето тело, наместо само да излеземе таму и да го правиме она што светот го сака да направиш”. Неколку зборови што ја оживуваат дебатата за менталното здравје во спортот.

Момиџи Нишија – Летни олимписки игри 2021

Фото: International Olympic Comity

Токио Момиџи Нишија го освои првото злато во уличен скејтборд во историјата на Олимпијадата. На само 13 години, со резултат 15,26 во делот за трикови, Нишија влезе во историјата. Нишија Момиџи, родена на 30 август 2007 година е јапонски скејтбордер. На Летните олимписки игри 2021 година, таа го освои првиот златен медал во женска конкуренција на улица. Победувајќи на 13-годишна возраст, таа е најмладата личност која некогаш освоила златен медал за Јапонија, и третата најмлада по Марџори Гестринг и Клаус Зерта која некогаш победила на Летните олимписки игри.

Најново

Последни колумни