Search

Двете најдобри вежби за слабеење, според личен тренер

Слабеењето не мора да значи одење во теретана секој ден. Со правилни вежби дома, можеме да согоруваме калории, да изградиме мускули и да изгубиме тежина. Без разлика дали претпочитаме вежби со телесна тежина или кардио, има многу ефективни рутини што можеме да ги правиме без скапа опрема.

Овие вежби не се само практични, туку се и неверојатно ефикасни за слабеење, помагајќи ни да останеме фит и здрави без потреба од членство во теретана. Личниот тренер, Ендрју Вајт, издвои две вакви вежби.

Чучњеви
Чучњеви се фантастична вежба која може да биде одлична за топење на салото на стомакот. Ова едноставно, но високо ефективно движење вклучува повеќе мускулни групи, вклучувајќи ги квадрицепсите, тетивата, глутелите, па дури и јадрото.

Со вклучување на чучњеви во вашата рутина, не само што ги зајакнувате тие важни мускулни групи, туку го зајакнувате и вашиот метаболизам, што е клучно за губење маснотии.

Подигнување на нозете во стоечка положба
Подигнувањето на нозете во стоечка положба е вежба погодна за почетници која може да се направи дома.

Оваа вежба е насочена кон долниот дел од телото, особено квадрицепсите, тетивата и глутесот. Исто така, ги ангажира основните мускули за стабилност, што е од клучно значење за рамнотежата, особено додека старееме.

Фото: pexels

Најново

Последни колумни