Кога на телото му недостасуваат мултивитамини

Мултивитамините се додатоци во исхраната кои им помагаат на луѓето да ги задоволат потребите на телото за витамини, минерали и микронутриенти неопходни за добро здравје.

Како што објаснува нутриционистот Келси Куник, мултивитамините можат да бидат корисни за луѓето кои имаат потешкотии да јадат урамнотежена исхрана, имаат диететски потреби кои го надминуваат она што можат да го јадат или имаат тешкотии со апсорпција на хранливи материи.

Но, како да знаете дали треба да земете мултивитамини? Во продолжение прочитајте четири знаци дека ви недостигаат мултивитамини.

Проблеми со ноктите
Националниот институт за здравје објаснува дека железото е неопходно за производство на хемоглобин, протеин во црвените крвни зрнца кој носи кислород низ телото за енергија. Недостатокот на железо може да доведе до неколку здравствени проблеми, вклучително и абнормалност на ноктите наречени коилонихија.

Знаци на коилонихија се тенки, кршливи нокти во облик на лажица. Ако имате нокти кои личат на лажици (подигнати рабови кои се штрчат како лажица), вие сте меѓу 25% од луѓето во светот кои имаат анемија, од кои половина се предизвикани од недостаток на железо, пренесува eatingwell.

  Нарушен ноќен вид
  Ноќно слепило и заматен вид се потенцијални знаци за недостаток на витамин А. Витаминот А игра клучна улога во видот и ви овозможува да го видите целиот спектар на светлина, објави Американската академија за офталмологија.

  Без соодветна количина на витамин А, очите не можат да ги произведат пигментите неопходни за правилно функционирање на мрежницата, што доведува до ноќно слепило и оштетен вид. Понатаму, витаминот А е неопходен и за влажноста на очите.

   Аглите на усните ви се испукани
   Аголниот хелитис, состојба која се карактеризира со болни пукнатини во аглите на устата, е поврзана со неколку недостатоци на хранливи материи, вклучително и недостаток на железо, цинк и витамин Б.

   Mодрици
   Дали забележувате дека вашето тело е сколоно кон модрици и дека им треба долго време да зараснат? Ако е така, може да имате недостаток на витамини Ц и К.

   Недостатокот на витамин Ц може да предизвика слаби крвни садови поради недоволното производство на колаген, што резултира со лесно модринки. Витаминот К е неопходен за коагулација и згрутчување на крвта по повредите, а недоволното количество на овој витамин исто така може да доведе до лесно модринки.

   Препознавањето на знаците и симптомите на недостаток на хранливи материи е клучно за да знаете кога да земете мултивитамин. Иако овие додатоци во исхраната се генерално безбедни, тие не се неопходни за секого.

   Извор: n1info.hr

   Facebook
   Twitter
   LinkedIn
   WhatsApp
   Email

   Најново

   Најнови колумни