Search

Жена дошла до неверојатно откритие зошто сите грчки статуи имаат мали пениси

Ако некогаш сте шетале низ музеј, веројатно сте сфатиле дека сте на ниво на очите со препоните на повеќето историски статуи.

Така, не е изненадувачки што мнозинството луѓе имаат прилично добра идеја за просечната големина на пенисот што ја имаат овие фигури – и да бидеме искрени, тие обично пакуваат нешто што е помалку од импресивно.

Изгледа големината навистина не била важна во таа ера, бидејќи сите овие момци биле доволно самоуверени за да се соблечат во роденденскиот костим за да позираат со својот пенис и топчиња, иако нивната машкост била минијатурна.

Само да знаеја дека сите ние до ден денес ќе ги гледаме.

Како и да е, како што реков – размислувањето за пропорциите на пенисот на статуата е многу валидно размислување, и на тој начин оваа жена на крајот направила воодушевувачко откритие за причината зад тоа.

Погледнете го ова:

Руби Рејн стана вирална откако сподели видео на TikTok во кое детално се опишани резултатите од нејзиното истражување за бизарниот тренд што се чини дека е карактеристика на огромното мнозинство на голи грчки статуи.

Таа им рече на своите следбеници: „Дали некогаш сте се запрашале зошто толку многу од античките грчки статуи имаат колосална мускулна фигура, а сепак мал пакет? Па, јас се запрашав, па ископав малку“.

Иако во денешно време нашиот став кон речиси сè – особено пенисите – се чини дека е, колку поголем, толку подобро, истрагата на Руби покажа дека тоа не било секогаш така.

Во основа, момците кои биле добро надарени биле спротивно на идеалниот стандард за машка убавина во тоа време – тие биле поврзани со дивјаци, идиоти, зли духови и се сметаа за вулгарни.

Со оглед на тоа дека ова е сосема спротивно од она што го мислат повеќето луѓе деновиве, корисниците на социјалните мрежи останаа прилично изненадени од интересното откритие.

Еден рече: „Запомнете момци бевме на врвот, сега варварите презедоа“.

Друг рече: „Дефинитивно мораме да се вратиме на нашите корени“.

Третиот додаде: „Навистина сум роден во погрешна генерација“.

Руби заклучи дека нашата променлива перцепција за големината го осветлува фактот дека не постои такво нешто како објективна убавина.

Таа рече: „Мислам дека е интересно да се спореди тогашната перспектива дека помалото е подобро со гледиштето денес дека понекогаш луѓето мислат дека поголемото е подобро.

„И тоа само покажува дека нашите стандарди за убавина, нашите идеали, се општествен конструкт и не треба да се заглавуваме со чувство на лошо за себе“. Во тоа време – тие што ги исполнувале тие идеали биле поврзани со дивјаци, идиоти, зли духови и се сметале за вулгарни.

Најново

Последни колумни