Search

Шесте најдобри намирници што треба да ги јадете за здравјето на мозокот

Навиките во исхраната влијаат на здравјето на мозокот, но и на целокупното здравје и функционирање на телото. Храната што ја јадете влијае на вашата продуктивност, расположение, меморија и многу повеќе, па затоа е важно што повеќе да внесувате добра и здрава храна во вашиот организам, која позитивно ќе влијае на вашето здравје.

Во продолжение ви претставуваме шест намирници кои се најдобри за здравјето на мозокот и кои треба да ги јадеме неколку пати неделно. Списокот е долг, па веруваме дека секој ќе најде нешто по свој вкус.

Боровинки
Ова вкусно овошје е одлична закуска или додаток на јогурт, овесна каша, гранола или овошно смути. Д-р Мехмет Оз објаснува дека боровинките се „богати со флавоноиди и антоцијани, кои имаат моќни антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Ова лесно достапно овошје може да помогне во заштитата на мозокот од оштетување на слободните радикали и може да помогне во намалувањето на ефектите од состојби како што е Алцхајмерова болест. и деменција“.

Масна риба
Омега-3 масните киселини, кои често се наоѓаат во видовите на таканаречените масни риби, се здрави незаситени масти кои се користат во мозокот за изградба на мозочни и нервни клетки. Овие киселини се поврзани со забавување на когнитивниот пад поврзан со стареењето.

„Нашето тело природно не произведува доволно омега-3 масни киселини, така што најдобриот начин да ја добиете вашата дневна доза е да јадете храна богата со омега-3 масни киселини. Масните риби како лосос, бакалар, пастрмка и сардина му обезбедуваат на вашето тело одличен извор на омега-3 масни киселини“, истакнува Оз.

Јаткасти плодови
Јаткастите плодови се одличен извор на висококвалитетни масти, кои се важни за правилно функционирање на мозокот. Д-р Кејси Кели објаснува: „Покрај високите концентрации на добри масти, повеќето јаткасти плодови содржат антиоксиданси кои можат да помогнат во детоксикација на мозокот“.

Тој додава дека неодамнешните студии покажале „значајни придобивки во меморијата и когнитивната функција кај постарите возрасни лица кои секојдневно внесувале јаткасти плодови во нивната исхрана, во споредба со контролните групи кои не ги користеле“, известува Парад.

Исто така, редовното консумирање јаткасти плодови може да помогне при оксидативен стрес и воспаление и да ги намали мозочните нарушувања, како што се Паркинсоновата болест, мозочниот удар и депресијата.

Јајца
Жолчките од јајце содржат холин, хранлива материја корисна за зајакнување на здравјето на мозокот и спречување на когнитивниот пад. Оз истакнува дека „во телото, холинот помага во одржувањето на клеточната структура и произведува ацетилхолин, важен невротрансмитер за меморијата, расположението, контролата на мускулите и другите функции на мозокот и нервниот систем“.

Темно чоколадо
Како што објави Парад, темното чоколадо е одличен извор на моќен антиоксиданс наречен флавоноид. Д-р Мери Клер Хевер објаснува зошто антиоксидансите се важни за здравјето на мозокот.

„Бидејќи мозокот е особено ранлив на оксидативен стрес, што доведува до когнитивно губење и мозочни нарушувања поврзани со возраста, антиоксидансите се особено важни за здравјето на мозокот. Тие исто така можат да го стимулираат протокот на крв во мозокот“, објаснува Хавер.

Зелен лиснат зеленчук
Кељот и другиот зелен лиснат зеленчук се преполни со хранливи материи кои придонесуваат за здравјето на мозокот и целокупното здравје. Во зелениот лиснат зеленчук има корисни хранливи материи, поради што овие намирници треба често да ги консумираме.

„Омега-3 мастите и витамините Ц и К се само некои од хранливите состојки во кељот кои помагаат да се поддржи благосостојбата на целото тело, вклучувајќи го и мозокот. Кељот исто така содржи бета-каротен, антиоксиданс кој го оптимизира здравјето на клетките и може да синтетизира есенцијален витамин А, важна хранлива материја во изразувањето на гените и развојот на нервниот систем“, вели диететичарот Мелиса Рифкин.

Фото: pexels.com

Најново

Последни колумни