Search

Истражување на бизарното: Масакрот во Џоунстаун Гвајана

Труповите на членовите на култот на народниот храм во Џонстаун - најголемото масовно самоубиство во модерната историја. Фотографија од Дејвид Хјум Кенерли/Getty Images. - Кредит: Getty Images

Пред четири децении, свештеникот Џим Џонс, харизматичниот водач на американскиот култ во џунглата на Гвајана, им наредил на своите следбеници да убијат американски конгресмен и неколку новинари, а потоа да извршат масовно самоубиство пиејќи овошен перфоратор со цијанид.

Масакрот во Џонстаун бил, после 9/11, најголемиот поединечен инцидент со намерна цивилна смрт во американската историја. Повеќе од 900 луѓе загинале, од кои многу биле деца. Тоа предизвикало трауми од културолошки вид: крајот на последните видови на одреден вид идеализам од 1960-тите и радикализмот од 1970-тите. Наследството на Џонстаун живее во фразата („Drink the Kool-Aid“), a всушно испиле Fla-Vor-Aid, пијалак сличен на цедевита кој го измешале со цијанид).

Иако подоцна ќе стане симбол на потемната страна на контракултурата на западниот брег, Џим Џонс е роден во сиромашно семејство во Индијана. Опишан како интелигентно и чудно дете, Џонс инстинктивно бил привлечен од религијата, особено харизматичните христијански традиции како пентекостализмот( една од верските групи во христијанството која посебно го нагласува значењето на крштевањето). Тој бил уличен проповедник и бил, невообичаено за времето и местото, страстен борец за расна еднаквост.

Џим Џонс и неговата сопруга Марселин Џонс, седнати пред нивните посвоени деца и до неговата снаа, десно, со нејзините три деца, Калифорнија, 1976 година. Фотографија: Дон Хоган Чарлс/Getty Images

Идиосинкратскиот спој на Џонс од евангелско христијанство, Њу Ејџ духовноста и радикалната социјална правда привлече ентузијастички следбеници. Тој ја нарече својата црква која растеше како Храмот на народот.(„Peoples Temple“).

Иако следбениците на Џонс подоцна ќе бидат стереотипизирани како злобни, идиоти со испран мозок, новинарот Тим ​​Рајтерман тврди во својата главна книга на оваа тема дека многумина биле „пристојни, вредни, социјално свесни луѓе, некои високообразовани“, кои „сакале да им помогнат на своите блиски и мислеле дека му служат на Бога“. „Храмот на Народот“ се залагал за социјализам и комунитарно живеење и бил расно интегриран во исклучителен стандард кој ретко се совпаднал оттогаш.

Во 1965 година, кога Џонс бил во средината на 30-тите години, тој наредил „Храмот на народот“ да се пресели во Калифорнија. Тој се оддалечил од традиционалните христијански учења, опишувајќи се себеси со месијански термини и тврдејќи дека е реинкарнација на личности како Христос и Буда. Тој, исто така, тврдел дека неговата цел целото време бил комунизмот и, како пресврт на познатата изјава дека религијата е „опијат на масите“, дека религијата е само негов начин да го направи марксизмот повкусен.

До 1970-тите, „Храмот на народот“, сега со седиште во Сан Франциско, стекнал значително политичко влијание. Жестокото застапување на Џонс за понижените му донесе восхит на левичарските икони како Анџела Дејвис и Харви Милк и поддршка од групи како Црните Пантери – трагично погрешен политички афинитет, имајќи предвид дека повеќе од две третини од евентуалните жртви на Џонстоун биле афро-американци.

Свештеникот Џим Џонс и неговата сопруга Марселин, преземени од фото албум пронајден во Џонстаун, Гвајана. Фотографија: Bettmen Archive

„Храмот на народот“ бил, како што забележува Дејвид Талбот во Салон, делумно успешен затоа што бил политички корисен: „Можеше да се смета на Џонс да испорача автобуси со послушни, добро облечени ученици на демонстрации, митинзи за кампања и други политички области“.

Сепак, веќе имаше знаци на злобна подножја до народниот храм. Од следбениците се очекувало целосно да се посветат на утопискиот проект на црквата: тие го предале своето лично богатство, работеле долги часови неплатен труд за црквата и често прекинувале контакти со своите семејства. Од нив се очекувало да ги воспитуваат своите деца во комуната. Како знак на посветеност, од членовите на храмот било побарано да потпишат лажни сведоштва дека ги малтретирале нивните деца, кои црквата ги чувала за потенцијална уцена.

Во својата студија за Џонстаун од 1980 година, писателот Шива Наипол, тврдел дека Храмот на народите во срцето е фундаменталистички религиозен проект – “опседнат со грев и слики на апокалиптично уништување, авторитарен во неговите највнатрешни импулси, инстинктивно размислувајќи во смисла на спасените на проклетите“.

Резултатот, напиша Наипол, „не беше ниту расна правда ниту социјализам, туку месијанска пародија на двете“.

Џонс, кој долго време веруваше дека САД се во опасност од неизбежен нуклеарен холокауст, бараше место каде неговата црква ќе биде „безбедна“ за време на апокалиптичен настан. Една статија во списание во која се наведува злоупотреба во „храмот на народот“ ја поттикнала желбата на Џонс да се пресели. Тој ја избра Гвајана, поранешна британска колонија во Јужна Америка чиј социјалистички режим беше политички симпатичен.

Во 1977 година, народниот храм го преселил своето седиште во оддалечена област на дивината на Гвајан. Овде, изјави Џонс, тие би можеле да изградат утопистичко општество без мешање на владата или медиумите. Борејќи се со угнетувачката тропска клима и ограничените ресурси, тие почнале да ја претвораат густата џунгла во работна земјоделска комуна, наскоро позната како „Џонстаун“.

Канцеларијата на народниот храм во Џорџтаун, главниот град на Гвајана. Фотографија: Кен Хокинс/Алами

Црквата со мегафон им ги доставувала немирните монолози на Џонс на жителите на Џонстаун додека тие работеле. Навечер посетуваа задолжителни часови по пропаганда. Писмото на Џонс било спроведено од вооружени стражари наречени „Црвена бригада“.

Џонстоун немаше многу причини да очекува мешање од Гвајана – „кооперативна република“ чија влада среќно ги игнорираше знаците на авторитарната и параноична наклонетост на култот. Меѓутоа, назад во САД, родителите на жителите на Џоунстаун – загрижени поради чудните писма или недостатокот на писма што ги добивале од нивните деца – лобирале кај владата да се изврши истражување во комуната.

Откако едно семејство во САД доби налог за старателство на дете во Џоунстаун, паранојата ескалирала. Комуната станала вооружен логор, опколен од доброволци со пиштоли и мачети, кои се заканувале дека ќе се борат со надворешни лица до смрт.

За време на (имагинарната) опсада од страна на владата, Црните пантери Хјуи Њутн и Анџела Дејвис разговараа со жителите на Џоунстаун преку радио за да изразат солидарност. Дејвис им кажала на жителите на Џоунстаун дека тие се во авангардата на револуцијата и дека имаат право да се спротивстават на она што таа го нарече „длабок заговор“ против нив.

Некаде во овој период Џонстоун започнал вежби наречени „бели ноќи“, во кои жителите вежбале масовно самоубиство.

Џеки Спејер, помошник на конгресменот Лео Рајан, преживеа пет истрели. Таа сега е конгресменка која ја претставува 14-тата област во Калифорнија. Фотографија: Архива на Беттман

По наредба на загрижените членови на семејството во САД, калифорнискиот конгресмен Лео Рајан организираше делегација од новинари и други да направат мисија за утврдување на фактите за Џонстаун.

Делегацијата пристигна во Џонстаун на 17 ноември 1978 година и прими граѓанска публика од Џонс, но посетата беше набрзина прекината на 18 ноември откако член на комуната се обиде да го прободе Рајан. Делегацијата се упати назад кон воздушната писта, придружувана од десетина жители на Џоунстаун кои побараа да ја напуштат комуната, а придружувана од будните заменици на Џонс.

Делегатите никогаш не излегоа од земјата. Додека се качувале во авионите, нивните придружници извадиле пиштоли и почнале да пукаат. Тие го застрелале Рајан, дополнително шарејќи со куршуми по неговото тело со куршуми за да се уверат дека го „довршиле“, а убиле уште четворица – вклучително и двајца фотографи кои снимија снимка од нападот пред да умрат. Ранетите преживеани трчале или се влечеле крвави во шумата. (Еден од помошниците на Рајан, Џеки Спејер, преживеал пет истрели и сега е конгресменка која ја претставува 14-тата област во Калифорнија.)

Назад во Jonestown, Џонс објавил дека е време да се преземе последната „бела ноќ“. За да го смири несогласувањето, тој им кажа на жителите дека конгресменот Рајан веќе бил убиен, запечатувајќи ја судбината на комуната и правејќи го „револуционерното самоубиство“ единствениот можен исход.

Луѓето од Џонстаун, некои прифатени и спокојни, други веројатно принудени, чекале во редица за да добијат чаши со голема доза цијанид и овошен сок. Децата – повеќе од 300 – први биле отруени, а може да се слушне како плачат и лелекаат на аудио снимките на самата комуна, подоцна откриени од ФБИ.

Кога следното утро, војниците од Гвајан стигнале до Џонстаун, откриле морничава, тивка глетка, замрзната во времето и преполна со тела. Се појавиле мал број преживеани, главно луѓе кои се сокриле за време на труењето. Една постара жена, која го преспала целото искушение, се разбудила и открила дека сите се мртви. Џонс бил пронајден мртов од наводно самонанесен истрел од пиштол.

The hypodermic syringes and vials filled with cyanide and animal tranquilizer used in the mass murder-suicide.
Хиподермичните шприцеви и ампули исполнети со цијанид и средство за смирување на животните кои се користат во масовното убиство-самоубиство.
Фотографија: Кен Хокинс/Алами
US military personnel remove American bodies from Jonestown, Guyana, for repatriation.
Американскиот воен персонал ги отстрани американските тела од Џонстаун, Гвајана, за репатријација. Фотографија: Кен Хокинс/Алами

Еден од новинарите нападнати на воздушната патека, Тим Рајтерман од Сан Франциско Егзаминер, преживеал две рани од куршуми и продолжил пишувајќи го „Равен- Нераскажаната приказна за свештеникот Џим Џонс и неговите луѓе“, дело кое сè уште се смета за напишана историја на култот Џонс .

Рајтерман тврди дека е невозможно да се одвои Џонстаун од неговиот политички и социјален контекст. „Храмот на народот беше – како што се многу комуни, култови, цркви и општествени движења – алтернатива на воспоставениот општествен поредок, нација сама за себе“, напиша тој во Равен. „Храмот што го знаев не беше населен со мазохисти и полу-умни, па следеше дека членовите кои даваа години труд, животна заштеда, домови, деца и, во некои случаи, сопствени животи мислеле дека ќе добијат нешто за возврат“(спасение на душата).

Само луѓе од надвор можеле да видат колку е грешна сликата внатре во храмот.

Најново

Последни колумни