Search

Истражување на бизарното: Цунами од пиво – поплава во Лондон 1814г.

Помислата за неограничена понуда на бесплатно пиво, на почетокот, може на почеток да ви изгледа примамливо. Сепак, кога се работи за плимски бран висок најмалку 15 метри и волумен над еден милион литри, ќе се пресечете и ќе ја одбиете понудата. Во понеделникот на 17 октомври 1814 година, бизарна индустриска несреќа во Сент Гилс, Лондон однесе најмалку осум животи кога буре со висина од три ката полно со пиво експлодираше во пиварница и предизвика цунами од пиво на улиците околу Тотенхем Корт Роуд.

Стоејќи на аголот на улицата Грејт Расел и Тотенхем Корт Роуд, „пиварата на Меу и Компани“ се наоѓаше меѓу становите на густо населениот сиромашен кварт Сент Гилс Руки – област на сиромаштија и пороци населена со сиромашни луѓе, проститутки и криминалци – и доминираше околната Ирска енклава. Пиварата е основана во раното владеење на кралот Џорџ III и била позната по своето пиво, произведувајќи повеќе од 100.000 буриња темен нектар секоја година.

Пивата ги носеле на коњи па така целосното име на пиварата е „Meux and Company’s Horse Shoe Brewery “ – ова е слика од пиварата во 1830
Сент Гилс Рукери беше област на сиромаштија и порок што ја инспирираше сликата „Џин Лејн“ на Вилијам Хогарт (1751)

Во 1810 година пиварницата имала инсталирано дрвен резервоар за ферментација висок 22 метри во просториите. Држејќи еквивалент на преку 3.500 буриња пиво, го држеше со помош на масивни железни прстени. Околу 16 часот и 30 минути на 17 октомври 1814 година, службеникот во складиштето Џорџ Крик го прегледал резервоарот и забележал дека еден од железните обрачи од 700 фунти се лизнал од бурето, но бидејќи тоа се случувало два или три пати годишно, не изгледало необично и не помислил ништо за тоа. И покрај тоа што резервоарот е полн и притисокот се зголемувал поради ферментација, шефот на Крик му рекол дека нема да има никаква штета од скршениот прстен и му наложил да напише писмо до друг вработен во пиварницата барајќи да се поправи подоцна.

Буриња слични на тие што ги користеле во пиварата

Набргу потоа, околу 17:30 часот, Крик слушнал голема експлозија од внатрешноста на магацинот. Резервоарот пукнал, испуштајќи го жешкото ферментирачко пиво со таква сила што садот распукал на парчиња и се урнал задниот ѕид на пиварницата. Експлозијата, исто така, предизвикала верижна реакција, откинувајќи го вентилот на соседното буре и отворајќи повеќе канти, додавајќи ја нивната содржина на поплавата која сега веќе била избиена на улицата.

Повеќе од 320.000 галони пиво биле пуштени во областа. Поројот од пиво се втурнал низ тесните улички и однел сè што му било на патот, преплавувајќи секого и сè со алкохол. Поплавата за неколку минути стигнал до Џорџ и Њу стрит, а без одвод на градските улици, ги поплавил подрумите на станбените куќи и предизвикал нивно уривање. Жителите се качувале на масите и мебелот за да се обидат да се спасат од давење или едноставно се држеле да не ги однесе струјата од пивото.

Во една од куќите, Мери Банфилд и нејзината четиригодишна ќерка Хана штотуку седнале на чај кога се погодила поплавата; двете биле убиени. Во друга, се одржувало ирско будење за двегодишно момче кое починало претходниот ден. Мајката Ен Савил и четворица ожалостени биле убиени. Како резултат на пивскиот бран, исто така, се откорнал ѕидот на пабот Тависток Армс, заробувајќи и веднаш убивајќи ја тинејџерката слугинка Елеонор Купер, која миела саксии на надворешна пумпа за вода зад ѕидот. Вкупно, осум жени и деца загинале во катастрофата. Сите внатре во пиварницата преживеале иако неколкумина биле тешко повредени – тројца работници ги стигнала течноста до половината, а друг подоцна биле извлечен живи од урнатините.

Според некои извештаи, сето ова „бесплатно“ пиво довело до тоа стотици луѓе да ја собираат течноста во какви било контејнери на кои можеле да положат раце или да прибегнуваат кон тоа само да го пијат таму и потоа (има непотврдени извештаи за смртта на деветтата жртва неколку дена подоцна од труење со алкохол), иако тоа е спорно.

Меѓутоа, стражарите им наплаќале на луѓето по паричка или два за да ги видат урнатините, а стотици посетители дошле за да бидат сведоци на мрачниот спектакл. Голем број лондончани им оддале почит и донирале пари за да ги платат погребите на жртвите.

Сцена од местото една година пред поплавата

Пиварата на крајот беше изведена на суд поради несреќата, но катастрофата била прогласена за Божји чин, па така никој не останал одговорен. Не само што пиварницата не мора да им плати отштета на жртвите, туку тие можеле да си ги вратат парите за изгубеното пивото – поплавата ги чинело „Meux and Co.“ околу 23.000 фунти (приближно 1,25 милиони фунти во денешни пари), но откажувањето што го добиле од Британскиот парламент, заедно со дополнителни 7.250 фунти (400.000 фунти денес) како компензација за бурињата изгубено пиво, ги спасило од банкрот.

Како резултат на катастрофата, дрвените резервоари за ферментација постепено беа исфрлени за да бидат заменети со обложени бетонски тенџериња. Иако пиварата наскоро се вратила во производство, смрдеата на пиво во областа опстојувало со месеци потоа. Страшните настани што се случија во Сент Гилс пред повеќе од 200 години се во голема мера заборавени, иако локалниот паб – Холборн Випет – почна да го одбележува настанот со подготовка на специјална годишнина секоја година.

Најново

Последни колумни