Search
117 години од раѓањето на Фрида Кало

Уметницата која ги предизвика сите традиционални и родови стереотипи

И денес неколку децении по нејзината смрт, радикалната мексиканска сликарка сè уште служи како инспирација за многумина. Иако е најдобро запаметена по нејзините жестоки автопортрети, Кало беше храбра жена која се осмели да се бори против родовото пристрасно општество и да се издигне над нејзиниот несреќен живот

Фрида Кало е родена на 6 јули 1907 година во Мексико Сити. Таа се смета за една од најголемите уметници во Мексико на сите времиња. Нејзините дела вклучуваат познати автопортрети како „Автопортрет со трн ѓердан и колибри“ во 1940 година и „Две Фриди“ во 1939 година. Творештвото на Кало се систематизира како дел од надреализмот и магичниот реализам.

Родена е во Мексико и нејзиниот татко, Гилермо Кало, бил Германец, додека нејзината мајка, Матилде Калдерон и Гонзалес, била Мексиканка. Како дете Фрида  се заразила со детска парализа и била врзана за кревет девет месеци. По закрепнувањето, нозете и биле изобличени и таа до смртта живеела со тој деформитет.

Ја сакала уметностa уште од рана возраст и го добила за свој учител Фернандо Фернадез. Работела како платен чирак на гравура кај него. На 18 години имала страшна автобуска несреќа поради која била врзана за кревет три месеци. Престојот во кревет ја поттикнал Фрида да слика и црта портрети на неа, нејзините училишни другарки и нејзините сестри.

Во 1928 година Фрида го запознала уметникот Диего Ривера преку Мексиканската комунистичка партија и една година подоцна се омажила со него. Ривера бил дваесет години постар од неа и веќе имал стекнато слава поради неговиот неверојатен уметнички талент. Двајца од најистакнатите уметници на 20 век, имаа револуционерни емоции и идеи, обединети во експлозивна, страсна и често штетна врска која ќе трае се до смртта на Фрида Кало во 1954 година.

Во 1930 година Фрида и Диего се преселиле во Сан Франциско САД, каде ги запознала американските уметници Николас Муреј, Едвард Вестон и Ралф Стекпол. Во 1931 година, таа направила двоен портрет на нејзината свадбена фотографија наречена „Фрида и Диего Ривера“.  Таа се преселила во Детроит со Ривера и ги развила своите уметнички вештини со експериментирање со техники како фрески и офорт. Во 1932 година, таа ги насликала „Болницата Хенри Форд“, „Моето раѓање“ и „Автопортрет на границата на Мексико и САД“. Во 1934 година се вратила во Мексико и продолжила да слика. Нејзините дела како „Мојата медицинска сестра и јас“ и „Четири жители на Мексико“ биле изложени на Националниот автономен универзитет во Мексико во 1938 година. Во 1954 година, таа ги црта  своите последни слики, „Марксизмот ќе им даде здравје на болните“ и „Фрида и Сталин“. Починала на 13 јули 1954 година во Мексико. Имала 47 години. По смртта, нејзината слика „Дрвото на надежта стои цврсто“, била продадена за 19 000 долари.

Нејзината слава како уметник неверојатно порасна по нејзината смрт и таа беше препознаена како една од најголемите мексикански уметници на 21-от век. Таа стана првата латиноамериканска сликарка која продала уметнички дела од над еден милион долари, бидејќи нејзината слика „Диего и јас“ била продадена на аукција во 2006 година. Во 2016 година „Двајца љубовници во шума“ била продадена за над осум милиони долари. Во 2014 година, Rainbow Honor Walk ја одликуваше Кало како една од инаугуративните почести.

И денес неколку децении по нејзината смрт, радикалната мексиканска сликарка сè уште служи како инспирација за многумина. Од максималистичката естетика на Гучи на Алесандро Микеле до нараквицата на Тереза Меј со ликот на уметникот на неа, Фрида Кало е име кое постојано се појавува во модата, политиката, културата и сè помеѓу. Иако е најдобро запаметена по нејзините жестоки автопортрети, Кало беше храбра жена која се осмели да се бори против родовото пристрасно општество и да се издигне над нејзиниот несреќен живот.

Пркосејќи им на родовите стереотипи и нормите за убавина, Кало свесно го изгради својот изглед на начин што оттргнува од општиот женски изглед. Таа одби да ги промени нејзините „машки“ карактеристики како што се еднообразните веѓи и слабите мустаќи. Уметницата ги користела своите слики за да ги преувеличува овие посебни карактеристики, кои денес се симбол на убавина без пол. А кога стануваше збор за нејзината сензибилност таа одлучи да се облекува како маж во семејните портрети, за разлика од нејзината мајка и сестрите, кои носеле фустани.

Наместо да прикажува жени во традиционални услови каде уметноста се фокусира на нивната убавина, Кало избра да го искористи својот талент за да ја отслика нејзината моќна личност. Фокусирајќи го центарот на вниманието на сурови и искрени ситуации со кои се соочуваат жените. Таа истите ги прикажа преку аспекти на спонтан абортус, абортус, доење, раѓање и многу повеќе. За Кало, овие вистински искуства биле „најискрениот израз“ за себе и начин да се побуни против општеството кое овие ситуации ги сметаше за табу.

Во текот на раните 1900-ти, кога LGBTQ+ заедницата постоела далеку од очите на јавноста, Кало не се плаши да го изрази својот идентитет. Отворено бисексуална, таа имала повеќе афери и со мажи и со жени. Некои од нејзините најзначајни афери биле со мексиканската пејачка по име Чавела Варгас и Џозефин Бејкер, бисексуална танчерка во кабаре која ја запознала Кало во Париз во 1939 година.

Без разлика на несреќните околности во животот, сликарката се борела против својата судбина како жртва. Таа никогаш не жртвувала себеси. Наместо тоа, таа го искористила времето во кревет за да слика, претворајќи ја својата болка во страст. Иако нејзините слики го отсликуваат чувството на очај и страдање, нејзиниот поглед е жесток и пркосен. Преку нејзината уметност, таа сликаше искуства кои покажаа дека болката е составен дел од нејзиниот живот, но не ја дефинира.

Кало сакаше да ги прекрши правилата и да се бори, и преку нејзината уметност и во реалниот живот. Уникатната точка во нејзиното уметничко дело е фактот што нема униформност. Ништо не оди по однапред поставен редослед. И во текот на целиот свој живот, таа го прифаќаше своето вистинско јас без осудување. Преку нејзиното уметничко дело и живот, таа имаше за цел да ги поттикне и другите да го прифатат нивниот внатрешен чудак: „Порано мислев дека сум најчудната личност на светот, но тогаш мислев дека има толку многу луѓе на светот, мора да има некој исто како јас што се чувствувам бизарно и со недостатоци на истите начини на кои се чувствувам. Би ја замислил и би замислил дека мора да е таму и да мисли на мене. Па, се надевам дека ако сте таму и го прочитате ова и знаете дека, да, вистина е дека сум тука, и јас сум исто толку чудна како тебе“.

Таа инспирираше дел од најпопуларната музика на денешницата. Додека некои од сликите на Кало, како „Дрвото на надежта“, „Одржи цврсто“ и „Автопортрет со исечена коса“ беа информирани од народни песни што таа ги слушаше, тие исто така ќе ги инспирираат музичарите од иднината. „What the Water Gave Me“ на Кало од 1938 година, на пример, ја инспирираше истоимената песна на Флоренс + The Machine, која ќе го достигне 24-тото место на топ-листата за синглови во Велика Британија.

Интересен факт е дека Фрида Кало била комунистка и ги прифатила комунистичките идеологии, што беше очигледно во нејзините лични односи и политички активизам, а сето тоа се случило за време и по Мексиканската револуција. Заедно со нејзиниот сопруг, Диего Ривера, таа била активен член на Мексиканската комунистичка партија, застапувајќи ги социјалистичките принципи и поддржувајќи различни каузи.

Значајна врска во нејзиниот живот беше Леон Троцки, комунистичкиот руски револуционер кој избега од Русија и најде азил во Мексико, поконкретно, во Ла Каса Азул, домот на Кало и Ривера. Кало дури наслика портрет со наслов „Фрида и Троцки“, прикажувајќи ја нивната врска и политичко влијание врз нејзиниот живот. Уметноста на Кало служеше и како медиум за изразување на нејзините комунистички верувања. Нејзините слики прикажуваат марксистички теми и симболи, расветлувајќи ги социјалните неправди и борбите со кои се соочува работничката класа.

Дури и во смртта, Фрида остана посветена на комунизмот. Нејзината погребна поворка вклучуваше комунистичко знаме што го краси нејзиниот ковчег, симболизирајќи ја нејзината непоколеблива посветеност на каузата и зацементирајќи го нејзиното наследство како револуционерен уметник.

Најново

Последни колумни